קרן פנסיה ברירת מחדל

?
השאלות החשובות
דברו איתנו
פרטי הפנייה

טופס יצירת קשר

אנא מלאו הפרטים הבאים ונשמח לסייע

3 אוגוסט 2016
מאת : עמית פלדמן
מנהל לקוחות VIP גמל ופנסיה

קרן פנסיה ברירת מחדל: המהפכה של משרד האוצר

3 אוגוסט 2016
מאת: עמית פלדמן
מנהל לקוחות VIP גמל ופנסיה

(עודכן בתאריך 1.11.16)

אנחנו שמחים לבשר לכם שהחל מהיום, ה 1 לנובמבר 2016, ניתן להצטרף דיגיטלית לקרן הפנסיה של ישראל (קרן פנסיה ברירת מחדל). קרן הפנסיה תנוהל בדמי ניהול קבועים וידועים מראש לעשר שנים, הנחשבים לנמוכים משמעותית בהשוואה לממוצע דמי הניהול בשוק.

הצטרפו עכשיו לקרן הפנסיה של ישראל

להצטרפות דיגיטלית לקרן פנסיה ברירת מחדל, לחצו כאן≫  מעסיקים | שכירים | עצמאים

 

לאחר כחמישה חודשי דיונים והאור הירוק שנתן בג"ץ למהלך הדרמטי של משרד האוצר ואגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, לפני חודשים ספורים (ביום 1.8.2016) ניתנה ההודעה הרשמית על ידי שר האוצר והממונה על שוק ההון – מהפכת דמי ניהול בקרנות הפנסיה.

החל מהיום (ה 1 בנובמבר), מי שיחליט להצטרף לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, ייהנה מדמי ניהול בשיעור של 1.31% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.01% מהצבירה בקרן.

לשם השוואה, דמי הניהול המקסימליים כיום בקרן הפנסיה עומדים על 6% מהפקדות החודשיות ו- 0.5% מהצבירה בקרן, בעוד שדמי הניהול הממוצעים בענף מסתכמים בכ- 3.17% מההפקדות החודשיות ו- 0.28% מהצבירה בקרן, כלומר למעלה מחישוב כפול של דמי הניהול החדשים המוצעים כעת.

מטרת רפורמת קרן פנסיה ברירת מחדל
כיום 5 קרנות הפנסיה הגדולות - מנורה מבטחים, מגדל מקפת, כלל פנסיה, הראל פנסיה והפניקס פנסיה, מחזיקות בנתח שוק של 97% משוק קרנות הפנסיה בישראל, כשהמשמעות היא כ- 3.8 מיליון חוסכים. יותר מ- 750 אלף עובדים משלמים כיום את מקסימום דמי הניהול לקרנות הפנסיה הגדולות, עובדה אשר תגרום בסופו של דבר להקטנת הקצבה העתידית שלהם מקרן הפנסיה.

משרד האוצר הצהיר כי מתוך כוונה להגביר את התחרות בשוק החיסכון הפנסיוני, לפרוץ את הריכוזיות בשוק ולהוזיל את דמי הניהול הגבוהים יחסית הנגבים מעובדים "חלשים" שאינם מאוגדים ואין מי שידאג להם (בדגש על עובדי קבלן ועובדים זמניים), החליט המשרד להציג את הפתרון שלו, העונה לשם "קרן פנסיה ברירת מחדל".

קיום הליך בחירת קרן ברירת מחדל נבחרת על ידי משרד האוצר ובחירת קרן שתיתן מענה מיטבי לצרכי העובדים/החוסכים בשים לב לתכליותיו של החיסכון הפנסיוני, תוך מזעור שקילתם של שיקולים זרים בהליך בחירתה.


מה כוללת הרפורמה החדשה?
לקרנות הפנסיה ברירת מחדל יצורפו עובדים שלא בחרו בעת הצטרפותם למקום העבודה במוצר פנסיוני (לאחר שניתנה להם הזדמנות לעשות כן). במידה והמעסיק יבחר שלא לצרף את עובדיו לקרן הפנסיה שנבחרה בהליך שערך משרד האוצר, יהיה עליו לבצע הליך תחרותי, בהתאם להוראות הממונה על שוק ההון, לבחירת קרן פנסיה לעובדיו.

ההליך התחרותי שיקיים המעסיק יבטיח לכל הגופים המוסדיים בשוק החיסכון הפנסיוני הזדמנות שווה לזכות, ובחירת הקרן על ידי המעסיק תכלול קריטריונים ובהם שיעור דמי ניהול, תשואה (ביצועים) ושירות ראוי ואיכותי.

יש לציין כי החל מ1 בנובמבר כאמור, כל עובד יוכל להצטרף לקרנות הזוכות על פי הצעתם הזוכה במסגרת הליך המכרז שקיים משרד האוצר. אנו במיטב דש נגבה את דמי הניהול להם התחייבנו במסגרת המכרז, וזאת לתקופה שלא תפחת מעשר שנים ממועד ההצטרפות.


האם רפורמת קרן פנסיה ברירת מחדל משתלמת?
בוודאי שכן. דמי ניהול הם פרמטר חשוב בניהול כספי הפנסיה של כולנו בצורה נבונה, כשהכלל הוא פשוט. ככל שנשלם פחות דמי ניהול, כך נחסך עבורנו יותר כסף וכתוצאה מכך, קצבת הזקנה העתידית שלנו עם יציאתנו לפנסיה תגדל.

לצורך ההמחשה, מבדיקה שערכנו גבר שכיר בן 30, המשתכר 5,000 ₪ לחודש ומשלם דמי ניהול מקסימליים בקרן הפנסיה שלו (6% מההפקדות ו 0.5% מהצבירה), עם מעבר לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש ותשלום דמי ניהול הנמוכים שמציעה, צפוי להגדיל את הקצבה הצפויה לו בכ- 22%. (בתוספת של כ- 833 ₪. לחודש לקצבה הצפויה בפרישה!).*

עבור חוסכים רבים המהלך צפוי לבוא לידי ביטוי בגידול נאה ומשמעותי בגובה קצבת הזקנה עם יציאתם לפנסיה. ועכשיו התנאים כבר נקבעו, הזוכים הוכרזו וה-1 בנובמבר 2016 מתקרב – עכשיו הכל תלוי בכם. תדאגו לעתיד שלכם והצטרפו לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש והבטיחו לעצמכם הבדל משמעותי בכיס עם יציאתכם לפנסיה.


לשאלות ותשובות בנושא זה, לחצו כאן >>

יש לכם שאלות נוספות? השאירו פרטים >>

 

 

*ההמחשה מתייחסת לתשואה שנתית של 4.26% בהנחה שמשווים לדמי הניהול של קרן הפנסיה המקיפה של מיטב דש עם דמי ניהול של 1.31% מההפקדות ו- 0.01% מהצבירה.
אין לראות באמור ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. מיטב דש פנסיה מקיפה (מ"ה 163).